راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی

📣 علاوه بر مطلب آموزش در خصوص استاندارد لید بنا داریم که مطالب دنباله دار و عملی در خصوص صرفه جویی انرژی ارایه دهیم.

در این مطالب سعی خواهیم کرد که از نظر استاندارد لید نیز این موارد را بررسی نماییم.


💡راهکار شماره 1، صرفه جویی در مصرف انرژی

 چراغهای روشنایی محوطه ها را توسط فتوسل یا تایمر کنترل نمایید تا مطمين باشید که آنها فقط در زمان تاریکی (از غروب تا طلوع) روشن هستند.

تطبیق با استاندارد لید:  این راهکار می تواند  در کسب امتیاز کاهش مصرف انرژی ساختمان کمک نماید. ضمن اینکه اگر ساختمان در مناطق حفاظت شده حیات وحش واقع شده باشد می توان با تنظیم تایمر و خاموش نمودن چراغ محوطه ها از نیمه شب به بعد امتیاز مقابله با آلودگی نوری را کسب کرد.

پیشنهاد :  از نظر فنی بهتر است به جای فتوسل از ساعت نجومی استفاده نمود تا با لحاظ موقعیت جغرافیایی تنظیم دقیق ساعات کار چراغها فراهم شود.  گرد و خاک و آلودگی میزان دقت فتوسل را کاهش می دهد.


🚰 راهکار شماره 2، صرفه جویی در مصرف انرژی

لباس های خود را در آب سرد بشویید.تحلیل : کاهش در مصرف آبگرم کاهش در مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت.

تطبیق با استاندارد لید: به دلیل اینکه این آیتم به رفتار مصرف کنندگان ارتباط دارد بنابراین درصد قطعی کاهش مصرف انرژی را نمی توان تخمین زد و در دستیابی به امتیازهای لید تاثیری ندارد.🚰 راهکار شماره 3، صرفه جویی در مصرف انرژی

با پوشاندن درزها و شکافها و اضافه نمودن عایق در محل های مناسب تا 10 درصد در هزینه های گرمایش و سرمایش صرفه جویی نمایید.

تحلیل : پوشاندن درزها در زمان بهره برداری از ساختمان ها و استفاده از عایق در زمان اجرا و همچنین بهره برداری راه کارهای موثری می باشند. ضمن اینکه برخلاف تصور عموم این موارد نه تنها در زمستان بلکه در تابستان نیز به سرمایش بهتر ساختمان ها کمک شایانی می نماید.

تطبیق با استاندارد لید: این راهکار می تواند  در کسب امتیاز کاهش مصرف انرژی ساختمان کمک نماید.


⚙️ راهکار شماره 4، صرفه جویی در مصرف انرژی

فیلترهای هوای اجاق ها (هود) یا سیستم تهویه را پاک یا تعویض نمایید. فیلترهای آلوده باعث کارکرد سخت تر و طولانی تر از حد لازم می شوند.

تحلیل : این راهکار کاملا عملی و در جهت آسایش ساکنان ساختمان می باشد. می توان در دوره های زمانی منظم بطور مثال هر 6 ماه (یا فاصله زمانی مطابق با توصیه سازنده) به پاکسازی یا تعویض فیلترها اقدام نمود.

تطبیق با استاندارد لید: این راهکار می تواند  در کسب امتیاز کاهش مصرف انرژی ساختمان خصوصا برای ساختمان های موجود کمک نماید.


🔸 راهکار شماره 5، صرفه جویی در مصرف انرژی

به جای پخت و پز با اجاق (گازی) از مایکروویو استفاده نمایید.

تحلیل :یکی از مهمترین دلایل این مساله تمرکز اشعه مایکروویو بر محتویات غذا بوده و انرژی اضافی برای گرم کردن هوا و ظرف صرف نمی شود. البته این مورد برای اجاقهای گازی صادق است و تحقیقات نشان داده است که مایکروویو هیچ مزیتی از نظر مصرف انرژی با اجاق های برقی ندارد.

تطبیق با استاندارد لید: این راهکار می تواند در کسب امتیاز کاهش مصرف انرژی ساختمان به دلیل استفاده از  وسایل با بازدهی بالاتر کمک نماید.


🔸 راهکار شماره 6، صرفه جویی در مصرف انرژی

فریزر یا یخچال خود را قبل از آنکه ضخامت یخ به یک چهارم اینچ (حدود 0.6 سانتیمتر) برسد، یخ زدایی نمایید تا مطمين باشید که دستگاه شما در حداکثر بازدهی خود کار می کند.

تحلیل :خوشبختانه بسیاری از یخچال/فریزرهای جدید نیازی به یخ زدایی ندارند و این مورد در دستورالعملهای آنها آمده است. اما یخ زدایی برای دستگاه های دیگر کاملاضروری است و به بازدهی و افزایش عمر آن کمک می نماید.

 تطبیق با استاندارد لید: این راهکار یک روش مبتنی بر عملکرد افراد است و نمی تواند تاثیری در کسب امتیاز داشته باشد.


🔸 راهکار شماره 7، صرفه جویی در مصرف انرژی

در ماه های گرم سال، کرکره های پنجره را ببندید تا به پایین نگه داشتن دمای داخل خانه و کاهش کارکرد وسایل خنک کننده کمک نماید. در ماه های سرد سال کرکره ها را باز نمایید تا خورشید خانه شما را گرم نماید.

تحلیل : در بسیاری از ساختمان های مدرن کنترل کرکره یا لوور بصورت خودکار متناسب با نور خورشید انجام می شود.

 تطبیق با استاندارد لید: این راهکار در امتیازبندی کاهش مصرف انرژی یک روش مبتنی بر عملکرد افراد است و نمی تواند تاثیری در کسب امتیاز داشته باشد مگر آنکه از سیستم خودکار استفاده شود. علاوه بر این در امتیاز بندی کنترل نور روز در دسته بندی کیفیت هوای ساختمان می تواند موثر باشد. در این حالت نبایست مقدار نور روز  (از جمله فاکتور sDA) از حد مجاز کمتر شود به این دلیل که در عملکرد افراد تاثیر دارد. البته به عنوان راهکاری در کنترل خیرگی در نورهای زیاد کاملا کاربرد دارد.


🔸راهکار شماره 8، صرفه جویی در مصرف انرژی

 درب ها و پنجره ها را در زمان کارکرد سیستم هوای مطبوع یا گرمایش محکم بسته نگه دارید. 

تحلیل : توجه داشته باشید بسیاری از فضاها مانند راهروها، راه پله ها نیاز به تنظیم دمایی حساسی ندارند بنابراین محکم بسته نگهداشتن درب رو به این فضاها کمک بزرگی به جلوگیری از هدررفت انرژی و کم شدن استهلاک تجهیزات می نماید.  توجه داشته باشید در فضاهایی که گرمایش توسط احتراق مستقیم گاز صورت می گیرد استفاده از دودکش استاندارد الزامی بوده و نیازی یه این راهکار نمی باشد. 

 تطبیق با استاندارد لید: این راهکار در امتیازبندی کاهش مصرف انرژی یک روش مبتنی بر عملکرد افراد است و نمی تواند تاثیری در کسب امتیاز داشته باشد. البته این مورد مانع از آن نیست که سازندگان به تعبیه دربها و پنجره های مناسب از نظر ایزولاسیون دما و صدا اقدام ننمایند. 


🔸راهکار شماره 9، صرفه جویی در مصرف انرژی

اگر تهویه مرکزی در ساختمان دارید، راه های خروجی هوا را در فضاهایی که استفاده نمی شود ببندید تا انرژی صرف خنک سازی یا گرم نمودن فضاهای غیر ضروری نشود.

تحلیل : توجه داشته باشید بسیاری از فضاها مانند راهروها، راه پله ها نیاز به تنظیم دمایی حساسی ندارند بنابراین استفاده از درب های اتوماتیک بین فضاها با کاربریهای مختلف کمک شایانی به صرفه جویی انرژی می نماید.  

تطبیق با استاندارد لید: این راهکار می تواند در شبیه سازی انرژی لحاط گردد و موثر باشد. بنابراین می تواند منجر به کسب امتیاز بهره وری انرژی گردد.  


🔸راهکار شماره 10، صرفه جویی در مصرف انرژی

پنکه سقفی را طوری تنظیم نمایید که در تابستان بر خلاف عقربه های ساعت بچرخد. این امر باعث جریان هوا به سمت پایین شده و خنکی به همراه دارد. 

تحلیل : معمولا پنکه های سقفی دارای تنظیم گردش پره ها خلاف عقربه های ساعت و بالعکس می باشند که در روی بدنه پنکه تعبیه شده است. در صورت گردش خلاف عقربه های ساعت (تنظیم تابستانی) جریان هوا به سمت پایین می باشد و در صورت تنظیم در جهت عقربه های ساعت (تنظیم زمستانی) جریان هوا به سمت بالای اتاق جهت یکنواختی گرمایش صورت می گیرد.  

تطبیق با استاندارد لید: این راهکار می تواند در برنامه تعمیر و نگهداری اینگونه وسایل اضافه شود و در کسب امتیاز بهره وری انرژی کمک نماید.